Studium v zahraničí

Jak na studium v zahraničí?

Chcete studovat vysokou školu v zahraničí? Je to jednoduché! Stačí se zamyslet, být aktivní a pak už jen se přihlásit. No, ve skutečnosti je to o něco komplikovanější…

Jsme Kuba Jandus a Jirka Antoňů, dva absolventi gymnázia Špitálská, kteří se vydali studovat VŠ do zahraničí. Kuba už třetím rokem studuje na Worcester Polytechnic Institute (WPI), v americkém státě Massachussetts. Jirka zase druhým rokem studuje Technical University of Denmark (DTU) v dánské Kodani. A přestože jsou naše zkušenosti diametrálně odlišné, oba si studium užíváme a jsme rádi, že jsme se pro něj rozhodli.

Takže, jak je to teda opravdu s tou přihláškou? Na studium v zahraničí je dobré se začít připravovat už v průběhu sexty. Už tehdy je výhodné se zamýšlet nad vysokoškolským oborem a zemí, kam byste chtěli vycestovat. V souladu s vznikajícím směrem je taky nutné vhodně vybrat semináře. V septimě je třeba aktivně se účastnit mimoškolních aktivit, protože školy rády vidí, že se aktivně zajímáte i o něco jiného než jen samé jedničky, a připravit se na jazykové testy angličtiny. Ty je možné napsat už na konci septimy, či na začátku oktávy. Některé testy, které školy vyžadují, se v Česku konají třeba jen párkrát za rok! Na začátku oktávy je pak potřeba vybrat něco kolem 10 škol a začít pracovat na životopise a motivačních eseji. Následně je třeba důkladně napsat, zkonzultovat, zkontrolovat a odeslat přihlášku. Následně obdržíte dopis o přijetí a můžete začít žádat o stipendia. Pak už stačí jen malý detail, složit maturitu, a následně už jen vymyslet, co s sebou do kufru (tady malá poznámka, nepotřebujete toho ani zdaleka tolik, kolik si myslíte).

Co se týče amerických přihlášek, tak na většinu škol se podávají skrze centralizovaný systém Common App. Jako většina přihlášek vyžadují napsání jednoho eseje kolem 600 slov na téma proč vlastně chceme studovat, dva doporučující dopisy od vyučujících (v angličtině), standardizovaný anglický test, a známky za vyšší gymnázium + krátký popis GymŠpitu. Američané si hodně potrpí na věrohodnost a ověřitelnost všech dokumentů, což znamená, že krom vlastního eseje musí veškeré dokumenty být přímo od toho, kdo ho napsal. Například známky a popis školy nejen v Angličtině, ale podepsané od (zástupce) ředitele. Pro porovnání vysokých škol existuje skvělá webovka niche.com, kde studenti dávají komentáře a hodnocení.

Přihlášky do Dánska jsou komplikovaný proces, a i život v této zemi s sebou nese určitá specifika. Svoje poznatky k tomu jsem sepsal tady: https://www.kellnerfoundation.cz/aktuality/co-je-dobre-vedet-pred-zahajenim-studia-na-univerzite-v-dansku.

Pokud chcete studovat v zahraničí, je také třeba zamyslet se nad tím, jak studium zaplatíte. Život v Dánsku ani USA není levný a při studiu je často obtížné pracovat. Je proto dobré zažádat o různá stipendia, která Vám s finanční stránkou pomohou. Jedním z takových stipendií je projekt Univerzity nadace rodiny Kellnerových, který podporuje studenty všech oborů ze všech středních škol v ČR. Nadace aktuálně podporuje 63 studentů a studentek na mnoha světových univerzitách. Více informací o tomto stipendiu se dočtete na https://www.kellnerfoundation.cz/univerzity. A pokud byste měli další otázky, můžete nám napsat na tkff@jjandus.cz, nebo tkff@jiriantonu.cz. K dispozici k prohlédnutí je i prezentace.